OMXS30 3 162,78 −2,51 % OMX Stockholm PI 1 104,22 −1,86 % S&P 500 7 680,73 −0,99 % EUR/SEK 11,1126 −0,09 % USD/SEK 9,9067 0,00 %
Småsparskolan

Blankningsregistret: så läser du FI:s lista över blankade aktier

Blankningsregistret är Finansinspektionens lista över korta nettopositioner. Så läser du summa blankning, gränserna 0,1 och 0,5 procent och vilka aktier som blankas mest.

Lästid 6 min · Publicerad
Handlare vid skrivbord med fallande kurskurvor på skärmarna och en utskriven lista över blankningspositioner

Blankningsregistret är Finansinspektionens (FI) offentliga lista över korta nettopositioner i svenska aktier, alltså hur stor del av ett bolags aktier som är blankat. Registret ligger på fi.se och visar två saker: den sammanlagda blankningen per bolag, räknad på alla positioner över 0,1 procent av aktiekapitalet, och namnet på varje innehavare med en position på minst 0,5 procent.

Den som vill veta vilka aktier hedgefonderna satsar mot hittar svaret här. Men siffrorna kräver lite tolkning, eftersom gränserna och datumen styr vad som syns.

Vad visar blankningsregistret?

Registret bygger på EU:s blankningsförordning (236/2012). Den som har en kort nettoposition över 0,1 procent i ett bolag där FI är behörig myndighet måste anmäla den. Anmälningarna publiceras automatiskt när de kommer in. FI granskar dem inte före publicering och skriver själv att myndigheten inte kan garantera att registret är fullständigt.

Den viktigaste kolumnen heter summa blankning %. Den räknar ihop alla utestående blankningspositioner som rapporterats, och FI har publicerat den löpande sedan 9 juni 2022. Bredvid står emittentens namn, LEI-koden och positionsdatum för den senaste positionen.

Registrets tre delar

FI publicerar data i tre Excelfiler, och de innehåller inte samma sak.

FilInnehåll
Aggregerade positionerSumman av alla blankningspositioner över 0,1 % per bolag
Aktuella positionerVarje namngiven position över 0,5 %, med innehavare och datum
Historiska positionerTidigare positioner över 0,5 %, med data tillbaka till 2010

De aggregerade positionerna ger den mest heltäckande bilden. De två andra filerna visar vem som blankar, men bara för de stora positionerna.

Så läser du blankningslistan

Tre regler förklarar nästan allt i listan:

  • 0,1 procent: positioner under gränsen behöver inte anmälas och finns inte med i summan. Den verkliga blankningen kan alltså vara större än vad registret visar.
  • 0,5 procent: här blir positionen en betydande kort nettoposition och innehavaren publiceras med namn. Därefter anmäls varje förändring på 0,1 procentenhet.
  • “<0,5”: när en namngiven position går under 0,5 procent publiceras en sista rad med det tecknet. Det betyder inte att positionen är stängd, bara att den inte längre syns med namn.

Positionsdatumet är dagen då positionen passerade en gräns, inte dagen då FI publicerade den. Anmälan ska vara inne senast kl. 15.30 handelsdagen efter. Eftersom en ny anmälan bara krävs vid nästa gräns kan en position stå orörd i månader. Sedan 2024 skickar FI därför påminnelser två gånger om året till innehavare av positioner som är äldre än sex månader.

Korta nettopositioner uppstår dessutom inte bara genom att låna och sälja aktien. Derivat som terminer, swappar och optioner räknas in, långa och korta exponeringar nettas mot varandra och koncerner räknar ihop sina innehav.

Mest blankade aktier i registret just nu

Urvalet nedan kommer ur FI:s aggregerade lista som uppdaterades 14 oktober 2026 kl. 22.58. Nivåerna ändras dagligen, så se tabellen som en ögonblicksbild per oktober 2026.

BolagSumma blankning %Senaste position
Samhällsbyggnadsbolaget i Norden (SBB)16,552026-10-13
Elekta15,822026-10-13
JM11,722026-10-13
Cibus Real Estate11,112026-10-13
RaySearch Laboratories10,832026-10-13
Electrolux10,412026-10-13
Bonesupport9,862026-10-13
Beijer Ref AB8,432026-10-13
SCA7,42026-10-13
SKF6,72026-10-13
Hexatronic Group5,652026-10-09
Axfood3,922026-10-13
Sinch3,792026-10-12
Telefonaktiebolaget LM Ericsson3,012026-10-13
Wihlborgs Fastigheter2,332026-10-08
Storytel2,232026-10-14
SynAct Pharma1,522026-09-07
W5 Solutions1,212026-10-13

Fastighets- och bostadsbolag samt medicinteknik dominerar toppen. Även stora, stabila bolag som Essity och Ericsson finns med, vilket visar att blankning inte bara riktar sig mot krisbolag.

Varför visar olika sajter olika blankning?

Jämför du med andra blankningstjänster kan samma bolag ha helt olika siffror. Electrolux står på 10,41 procent i FI:s aggregerade lista men på 5,06 procent på insidevoice.se och blankningsregister.se samma vecka. Skillnaden beror på vad som räknas. Summa blankning tar med alla positioner från 0,1 procent, medan en summering av de namngivna positionerna bara fångar dem över 0,5 procent. Utgå från FI:s egen summa när du jämför bolag.

Vad registret inte visar

  • Motivet. En kort position kan vara en bedömning att kursen ska falla, men också ett skydd för andra innehav eller en arbitragestrategi.
  • Bruttopositioner. Det som anmäls är nettot. En fond som både äger och blankar en aktie anger bara skillnaden.
  • Utländska bolag. Bara emittenter där FI är behörig myndighet enligt Esmas databas FIRDS finns med.
  • En prognos. Hög blankning betyder varken att kursen kommer att falla eller att en short squeeze är på gång, och en minskning är ingen köpsignal.

Kan du själv blanka aktier?

Ja, men inte på alla konton. Hos Nordnet krävs en vanlig aktie- och fonddepå samt ett ramavtal för värdepapperslån och ett kreditavtal. Hos Avanza behöver du en godkänd värdepapperskredit och ett aktie- och fondkonto. Blankning går alltså inte på ett investeringssparkonto eller i en kapitalförsäkring.

Risken skiljer sig också från att köpa aktier på vanligt sätt. Köper du kan du som mest förlora insatsen, men en blankad aktie kan stiga hur mycket som helst. Du betalar dessutom ränta på lånet och kan behöva ersätta utdelningen. Vill du ha grunderna först förklarar vi hur Stockholmsbörsen fungerar, där de flesta bolagen i registret handlas.

Vanliga frågor om blankningsregistret

Är blankningsregistret gratis?

Ja. Listan och Excelfilerna är öppna för alla på fi.se. FI begränsar dock antalet sökningar per användare och kan stänga av den som belastar tjänsten för hårt.

Vem blankar mest på Stockholmsbörsen?

Namngivna innehavare är oftast hedgefonder och kapitalförvaltare. Du ser dem genom att klicka på bolagets namn i registret, men bara för positioner över 0,5 procent.

Hur ofta ändras blankningslistan?

Varje handelsdag. Nya anmälningar publiceras direkt när de kommer in, och de flesta bolag i tabellen ovan fick en ny position samma vecka.

Källor

FAQ

Vanliga frågor

Vad är blankningsregistret?
Blankningsregistret är Finansinspektionens offentliga register över korta nettopositioner i aktier som handlas på marknader under FI:s tillsyn. Det visar den sammanlagda blankningen per bolag, räknad på alla positioner från 0,1 procent av aktiekapitalet, och namnet på innehavare med positioner från 0,5 procent.
Hur ofta uppdateras blankningsregistret?
Uppgifterna publiceras automatiskt när en anmälan kommer in till FI. En anmälan ska vara inne senast kl. 15.30 handelsdagen efter att positionen passerade en gräns, så listan ändras flera gånger per dag.
Varför syns inte alla blankare med namn?
Innehavarens namn publiceras först när positionen når 0,5 procent av bolagets emitterade aktiekapital. Mindre positioner från 0,1 procent räknas bara in i summan, och positioner under 0,1 procent behöver inte anmälas alls.
Betyder hög blankning att aktien kommer att falla?
Nej. Registret visar hur stora korta positioner som har anmälts, inte varför de finns. En position kan vara en kursbedömning men också ett skydd för andra innehav eller en del av en arbitragestrategi.
Kan man blanka aktier på ett ISK?
Nej. Hos Avanza och Nordnet krävs en vanlig aktie- och fonddepå med avtal om värdepapperslån eller värdepapperskredit. ISK och kapitalförsäkring fungerar inte för blankning.